Włączanie certyfikatu SSL na stronie www za pomocą .htaccess
W tym wpisie pokażemy Ci jak włączyć certyfikat SSL w sytuacji, gdy jest już zainstalowany na serwerze. Przed wykonaniem czynności opisanych w poradniku, prosimy o upewnienie się, że masz dostęp do klienta FTP strony, na której ma zostać uruchomiony SSL oraz czy certyfikat został zakupiony i opłacony w firmie hostingowej 😊.
Poniższe rozwiązanie jest skierowane szczególnie do właścicieli stron, które nie są osadzone w popularnych CMS takich jak WordPress czy Joomla. Jednakże, mimo tego, że CMS-y posiadają rozbudowane biblioteki wtyczek, które za nas zajmują się m.in. aktywowaniem certyfikatu SSL to ze względów optymalizacyjnych polecamy skorzystać z tradycyjnej metody, co może wpłynąć na Page Load naszej strony (im mniej wtyczek – tym lepiej).
1. Otwórz lokalizację strony www
Zaloguj się do serwera FTP i przejdź do katalogu ze swoją stroną WWW. Musisz znajdować się w głównym folderze, czyli tam gdzie znajduje się plik index.php/index.html.
Sposób logowania się do serwera zależy od firmy hostingowej i rodzaju dostępu, który jest dla Ciebie bardziej wygodny. Możesz to zrobić w przeglądarce, korzystając z tzw. Web FTP, czyli narzędzia, które udostępnia Ci hostingodawca lub przez klienta FTP, np. program Filezilla czy FTP Commander.
2.Edycja pliku .htaccess
W głównej lokalizacji witryny odszukaj i przygotuj do edycji plik konfiguracyjny .htaccess. Strony tworzone w CMS automatycznie generują taki plik (nawet jeśli jest pusty). Jeżeli nie możesz znaleźć takiego pliku utwórz nowy* w dowolnym edytorze tekstowym, np. notatniku.
*Uwaga! W trakcie tworzenia pliku o takim rozszerzeniu (brak znaków przed kropką – tak ma być) możesz otrzymać komunikat, że plik nie będzie przydatny do użytku. Taki komunikat możesz spokojnie zignorować, poprawnie utworzony plik .htaccess będzie prawidłowo działał na serwerze.
3. Ręczne aktywowanie SSL
Do pliku .htaccess wklej poniższy kod:
RewriteEngine On
RewriteCond %{HTTPS} !=on
RewriteRule ^(.*)$ https://%{HTTP_HOST}%{REQUEST_URI} [L,R=301]
Kod ten stworzy przekierowania 301, czyli przeniesie nas z jednego adresu URL na drugi – w naszym przypadku z http na https. Jest to rozwiązanie przyjazne wyszukiwarkom i nie wypłynie negatywnie na pozycjonowanie strony.
4. Aktualizacja pliku .htaccess na serwerze
Tak przygotowany plik .htaccess umieść na serwerze lub aktualizuj edytowany bezpośrednio przez ftp.
Gotowe! Od teraz adresy będą się ładowały z przedrostkiem https://.
Odwiedź nas na Facebooku i Instagramie,
-BSIDEWORK Team #innowacjewpraktyce