Falang to jeden z najpopularniejszych i dostępnych za darmo modułów służących do tłumaczenia stron internetowych opartych o CMS Joomla. Produkcja francuskiego dewelopera jest bardzo przystępna nawet dla niewprawionego użytkownika i występuje w wariancie darmowym oraz płatnym, różniące się ilością dostępnych funkcji modułu.

Darmowa wersja, o którą będziemy się w tym wpisie opierać, po zainstalowaniu i aktywacji na naszej stronie, niemal w każdym miejscu dodaje niezbyt dużą czcionką odnośnik do oficjalnej strony rozszerzenia. Dla większości osób jest to bardzo denerwujące (aczkolwiek zrozumiałe z punktu widzenia twórcy) i zaburza estetykę serwisu.

falang ukrycie linku

Poniżej w kilku krokach wyjaśnimy jak w prosty sposób ukryć dodatkowy link na naszej stronie, bazując na wersjach Joomla 3.x.

 1. logujemy się do serwera FTP i otwieramy folder ze stroną, którą chcemy edytować
 2. przechodzimy do lokalizacji administrator/components/com_falang/classes
 3. pobieramy lub korzystając z podglądu edytujemy w wybranym edytorze tekstu plik FalangManager.class.php
 4. szukamy frazy ‘cacheBuf2’ (w różnych wersjach pluginu znajduje się w innej linijce, dlatego polecamy użyć funkcji wyszukiwania w pliku)
  falang ukrycie linku
 5. zamieniamy fragment kodu tak, aby miał ostateczną formę
  $cacheBuf2 = ‘’;
  falang ukrycie linku
 6. zapisujemy plik i wrzucamy na serwer

I gotowe! Niestety przy każdej aktualizacji wtyczki należy te kroki powtórzyć – ale jak widać to nic trudnego.

Jakkolwiek prosty jest to sposób na ukrycie informacji o produkcie zamieszczanej przez producenta, szczerze namawiamy Was na wykupienie płatnej wersji modułu, która oprócz wsparcia dla ciężkiej pracy dewelopera posiada również szereg dodatkowych funkcji ułatwiających tłumaczenie serwisu (np. tłumaczenie modułów, wsparcie dla wtyczek innych firm, czy usunięcie odnośników omawianych w tym wpisie).

Odwiedź nas na Facebooku i Instagramie,
-BSIDEWORK Team #innowacjewpraktyce