Raz na jakiś czas się zdarza, że twórcy oprogramowania wprowadzają zmiany w strukturze systemu plików, które po aktualizacji do wyższej wersji nie są odnajdywane przez skrypty.

Takim przykładem jest jToolbarHelper, który kilkukrotnie wyrzucał błąd, głównie przy aktualizacjach systemu między wersjami 3.8.x oraz 3.9.x. Po zalogowaniu do zaplecza pojawia się wtedy błąd ‘0 Class ‘JToolbarHelper’ not found’ – czyli nie odnaleziono komponentu, co zwykle oznacza, że następuje odwołanie do pliku/klasy, której nie można odnaleźć w danej lokalizacji lub nie istnieje.

problem logowania do zaplecza - JToolbarHelper

Po kliknięciu wyświetlanego buttona, jak łatwo można się domyślić, nic się nie dzieje.

Jak naprawić błąd JToolbarHelper przy logowaniu do zaplecza Joomla

W tej sytuacji istnieją dwa sposoby rozwiązania problemu.

  1. Z ostatniej kopii zapasowej strony (którą oczywiście trzeba robić przed każdą aktualizacją), z katalogu administrator kopiujemy plik index.php i kopiujemy go do tej samej lokalizacji naszej strony na serwerze ftp, dokonując podmiany nadpisania pliku.
  2. Drugim sposobem jest edycja pliku index.php z tej samej lokalizacji co w punkcie 1, bezpośrednio na serwerze FTP. Oczywiście przed tą operacją warto zrobić kopię wspomnianego pliku na dysku lokalnym. Edytując plik index.php w ulubionym edytorze odnajdujemy linijki kodu odpowiadające za pobieranie plików php z folderu /includes/.

naprawa błędu JToolbarHelper

Poniżej 3 linijek kodu zaczynających się od 'require_once…' wklejamy:

require_once JPATH_BASE . '/includes/toolbar.php';

Zapisujemy plik na serwerze i gotowe!

Odwiedź nas na Facebooku i Instagramie,
-BSIDEWORK Team #innowacjewpraktyce