Tłumacząc bezpośrednio z angielskiego jest to strona lądowania, czyli strona, na którą ma trafić użytkownik w efekcie działań promocyjnych podejmowanych przez firmy pragnące realizować swoje cele marketingowe – pozyskiwanie nowych klientów, generowanie konwersji czy po prostu przykuć uwagę do swojej usługi/produktu.

Dla wielu firm jest to fenomenalne narzędzie ze względu na jego praktyczność, możliwości wprowadzania szybkich zmian (treści, wyglądu), uniwersalność, ale przede wszystkim prędkość działania i optymalizacja na urządzenia mobilne. Ale o tym więcej w dalszej części wpisu.

Do czego potrzebny jest landing page?

Landing page to z założenia pojedyncza strona internetowa, która jest częścią integralną większego serwisu lub niezależnym tworem. Odpowiednie wykonanie takiej strony, którego założenia przedstawimy w dalszej części artykułu, pozwala w skuteczny sposób prowadzić użytkownika przez jej zawartość aby ostatecznie wykonał działanie, którego oczekujemy.

Do takich działań może należeć:

  • wypełnienie formularza kontaktowego
  • zapis do newslettera
  • zakup produktu/usługi
  • pobranie ebooka
  • otrzymanie bonu zniżkowego
  • pobranie aplikacji

Strona docelowa może również stanowić potężne narzędzie jako jedna z form reklamy. Firmy lub osoby decydujące się na tę formę promocji z wykorzystaniem landing page mogą zapowiedzieć swój produkt lub usługę, zachęcić do uczestniczenia w webinarze, zaprosić na wydarzenie. Te wszystkie elementy mają bardzo istotny, wspólny mianownik – mają za zadanie realizować tylko jeden, z góry założony cel.

Najtrudniejsze w tworzeniu landing page’a jest kierowanie użytkownika tak, aby nie rozpraszając jego uwagi niepotrzebnymi elementami, doprowadzić go do realizacji założeń reklamy.

Jak zbudować skuteczny landing page?

Na sukces strony docelowej składa się wiele czynników począwszy od trafnych i precyzyjnych tekstów (content), przez bogate grafiki i kończąc na przejrzystym przedstawieniu działań do wykonania. Są również elementy, których zastosowanie zależy od rodzaju niesionego przekazu, np. infografiki, filmiki czy wykresy.
Dla każdego landing page’a wyróżniamy pięć najistotniejszych elementów, tzw. must-have:

  1. Nagłówek przyciągający/skupiający uwagę

    Chwytliwy tekst w nagłówku, to znakomite otwarcie. Tak zwany ‘opening heading’ to pierwszy element, który zauważa użytkownik – warto zawrzeć w nim hasło na tyle krótkie i treściwe, aby od razu oddawało przesłanie strony.

    Wraz z nagłówkiem przychodzi podtytuł, który powinien nieco rozwinąć hasło główne jednocześnie nie przyćmiewając myśli przewodniej. Musi być jedynie dopełnieniem.

    Jednocześnie warto pomyśleć o ciekawej grafice (wysokiej jakości), która przykuje wzrok i bez zgłębiania treści powie użytkownikowi jaki jest przekaz landing page’a.

  2. Landing Page - nagłówek

  3. Czytelne i widoczne CTA (call-to-action)

    CTA, czyli wezwanie do działania to najważniejszy element skutecznego LP i zarazem moment, który decyduje o konwersji strony i potencjalnym zysku reklamującego. Niezależnie od tego czy ma być to formularz kontaktowy, przycisk do wzięcia udziału w akcji czy pole do wpisania adresu mailowego musi być zachęcająco przedstawiony i nie utrudniać wykonania żądanej czynności – w końcu ma doprowadzić do pozytywnego ukończenia akcji.

    Dla przykładu, jeśli przy formularzu wymagane są zgody rodo i/lub marketingowe – powinny być przejrzyście pokazane i zauważalne zanim zostanie dokonana akcja.

  4. Landing Page - call to action

  5. Przedstawienie usługi lub produktu

    Wraz z odpowiednim CTA należy wprowadzić potencjalnego klienta czym dokładnie jest oferta, którą się zainteresował. Dokładny zarys oferty, krótka geneza powstania i fundamentalne założenia to minimum, którym powinniśmy uraczyć użytkownika ‘na wstępie’. Opis nie powinien być za długi żeby niecierpliwego klienta nie znudzić, ale wystarczająco szczegółowy, aby móc przedstawić koncepcję projektu, który realizujemy.

  6. Landing Page - przedstawienie usługi firmy lub produktu

  7. “Święta trójca”, czyli przedstawienie korzyści

    Pominięcie sekcji korzyści płynących z funkcji/cech produktu lub usługi, którą się reklamuje z miejsca pozbawia nas sukcesu. Jaki potencjalny klient zdecyduje się na korzystanie z naszych dóbr jeśli nie wie jakie odniesie z tego profity, w czym to będzie lepsze od konkurencyjnych ofert?

    Opisy powinny wyczerpywać dane zagadnienie nie odbiegając od głównego wątku, co pomoże odbiorcy w podjęciu decyzji i nie zostanie rozproszony zbędnymi informacjami.

    Popularne w landing page jest przedstawienie widoku korzyści w postaci 3-kolumnowej sekcji, może być jedno- i wielorzędowa. Ten czytelny sposób przekazania informacji jest bardzo przychylnie odbierany i nie wymaga dodatkowego wysiłku w czytaniu.

  8. Landing Page - cechy i korzyści

  9. Rekomendacje klientów

    Nieodzowny element budujący wiarygodność firmy. Klient dostaje gwarancję, że produkt/usługa jest sprawdzona przez innych, przyniosła zapewnione korzyści, a każda opinia przedstawia inny punkt widzenia i podkreśli inną cechę czy funkcję, która była dla danej osoby ważna.

    Jeśli decydujemy się przedstawiać rekomendacje indywidualnych osób, dobrą strategią może okazać się dołączenie ich zdjęć i podstawowych danych (za odpowiednią zgodą). Poza aspektami wizualnymi użytkownik będzie czuł się bardziej komfortowo podejmując decyzję.

  10. Landing Page - rekomendacje klientów

Pozostałe korzyści i możliwości landing page’a

Niewątpliwą zaletą skutecznego landing page’a, o której wspomnieliśmy na początku tego wpisu jest prędkość działania i poprawne wyświetlanie na przenośnych urządzeniach. Większość obecnego ruchu w sieci, a co za tym idzie większość marketingu internetowego, jest prowadzona na telefonach czy tabletach, stąd duży nacisk na techniczne aspekty tej formy reklamy.

Dla miłośników analizy danych landing page jest świetną okazją do działań optymalizacyjnych po stronie treści i edycji szaty graficznej. Testowanie różnych wersji reklamy to aktualnie bardzo popularne rozwiązanie, które pozwala poznać nawyki i reakcje użytkowników na konkretne elementy strony, np. zmiana treści nagłówka, zmiana koloru CTA czy widoku sekcji opinii. Testy można przeprowadzać równolegle lub jeden po drugim, a przy odpowiedniej analizie ruchu i skuteczności przeprowadzanych zmian można wyciągnąć bezcenne wnioski, które można wykorzystać przy kolejnych kampaniach reklamowych!

Dla zainteresowanych tym tematem – polecamy zapoznać się z terminami testy A/B oraz testy wielowymiarowe.

Podsumowanie

Landing page to nieocenione narzędzie marketingowe, które ze względu na swój szeroki wachlarz możliwości pozwala na interakcję między firmą, a potencjalnym klientem. Dodatkowo jest źródłem istotnych danych, które mogą posłużyć jako wskazówki do przeprowadzania szeroko pojętych kampanii reklamowych i działań optymalizacyjnych – nie tylko landing page ale również stron www czy kreacji mailingowych.

Ze względu na swoją niezależność LP może być nakierowany tylko na realizację jednego celu, skupiając całkowitą uwagę odbiorcy.

Odpowiednia szata graficzna nawiązująca do identyfikacji firmy i umiejętne rozmieszczenie informacji poprawia komfort korzystania z tej formy reklamy.

Mamy nadzieję, że ten artykuł dostarczył dużej dawki wiedzy o landing page’ach oraz zwiększy Waszą świadomość o tej formie reklamy i korzyści jakie za sobą niesie.

W naszym portfolio możecie znaleźć przykładowy Landing Page tutaj.

Odwiedź nas na Facebooku i Instagramie,
-BSIDEWORK Team #innowacjewpraktyce